Bardzo dokładne mapy akustyczne robione szybką metodąod ręki.

W obecnych czasach mapy akustyczne są wykonywane w większości wypadków, co wynika z przepisów w zakresie różnorodnego prawa, które weszły w życie rok temu.

Zmiany te związane są ze systematycznie wzrastającym poziomem hałasu, który niestety jest nieodłącznym elementem postępu technologicznego, który dokonuje się na świecie. Wyróżniamy zasadniczo trzy rodzaje hałasu: komunalny, komunikacyjny i przemysłowy.

Ministerstwo środowiska oraz dodatkowo ministerstwo zdrowia zgodny z obowiązującymi w Unii Europejskiej przepisami, określiły szczegółowo dopuszczalny poziom natężenia hałasu w miejscach pracy, w terach zabudowanych, w budynkach mieszkalnych, w centrach miast, a nawet w parkach, czy na przedmieściach.

Te dwa ostatnie są najbardziej niebezpieczne, gdyż mogą bardzo negatywnie wpływać na zdrowie i dobre samopoczucie ludzi. Okazuje się bowiem, że nadmierny hałas przyczynia się nie tylko do problemów ze słuchem, niemniej jednak również do rozwijania się chorób cywilizacyjnych takich jak migreny, stres, brak koncentracji. Niemożność skupienia się na swoich myślach jest powodem frustracji, a hałas wprost przyczynia się do takiego stanu rzeczy. Dlatego również powstaje coraz więcej firm/spółek/korporacji zajmujących się wykonywaniem pomiarów hałasu. Do przeprowadzenia takich badań potrzebne są odpowiednie, czułe urządzenia pomiarowe , a oprócz tego ekipy, które mają uprawnienia i kwalifikacji do wykonywania tego typu pomiarów.

W wielu sytuacjach takie pomiary hałasu organizowane są w dużych ośrodkach miejskich miejskich, gdzie natężenie hałasu komunikacyjnego w znaczącej liczbie przypadków przekracza dopuszczalne normy. Wówczas konieczne jest wprowadzenie modyfikacji, czy to w infrastrukturze miejskiej, czy w ograniczeniach ruchu samochodów ciężarowych. W dużych miastach produkuje się specjalne strefy, jak na przykład w Krakowie czy w Warszawie, do których dostęp posiadają wyłącznie mieszkańcy czy dostawcy sklepów. Duże natężenie ruchu w takich miejscach wpływa destrukcyjnie nie tylko na zdrowie ludzi, niemniej jednak również na stan zabytków na terenie starych miast, czy na środowisko naturalne.

Tags: , , ,

Comments are closed.