Bardzo precyzyjne mapy akustyczne wykonywane szybką metodąod ręki.

W dzisiejszych czasach mapy akustyczne są wykonywane w znaczącej liczbie sytuacji, co wynika z przepisów w zakresie różnorodnego prawa, które weszły w życie rok temu.

Zmiany te powiązane są ze ciągle wzrastającym poziomem hałasu, który niestety jest nieodłącznym elementem postępu technologicznego, który dokonuje się na świecie. Wyróżniamy zasadniczo trzy rodzaje hałasu: komunalny, komunikacyjny i przemysłowy.

Ministerstwo środowiska oraz dodatkowo ministerstwo zdrowia w zgodzie z bieżącymi w Unii Europejskiej przepisami, określiły z dużą uwagą dopuszczalny poziom natężenia hałasu w miejscach pracy, w terach zabudowanych, w budynkach mieszkalnych, w centrach miast, a wręcz w parkach, czy na przedmieściach.

Te dwa ostatnie są najbardziej niebezpieczne, gdyż mogą bardzo negatywnie wpływać na zdrowie i dobre samopoczucie ludzi. Okazuje się bowiem, że nadmierny hałas przyczynia się nie tylko do problemów ze słuchem, ale też do rozwijania się chorób cywilizacyjnych takich jak migreny, stres, brak koncentracji. Niemożność skupienia się na własnych myślach jest powodem frustracji, a hałas bezpośrednio przyczynia się do takiego stanu rzeczy. Dlatego także powstaje coraz więcej firm zajmujących się wykonywaniem pomiarów hałasu. Do przeprowadzenia takich badań potrzebne są odpowiednie, wrażliwe urządzenia pomiarowe , a oprócz tego ekipy, które posiadają uprawnienia i umiejętności do wykonywania tego rodzaju pomiarów.

Zazwyczaj takie pomiary hałasu przeprowadzane są w dużych aglomeracjach miejskich, gdzie natężenie hałasu komunikacyjnego w większości wypadków przekracza dopuszczalne normy. Wówczas konieczne jest wprowadzenie konwersji, czy to w infrastrukturze miejskiej, czy w ograniczeniach ruchu samochodów ciężarowych. W dużych miastach tworzy się specjalne strefy, jak na przykład w Krakowie czy w Warszawie, do których dostęp mają jedynie mieszkańcy czy dostawcy sklepów. Duże natężenie ruchu w takich miejscach wpływa destrukcyjnie nie tylko na zdrowie osób, niemniej jednak także na stan zabytków na terenie starych miast, czy na środowisko naturalne.

Tags: , , ,

Comments are closed.