Niezwykle precyzyjne mapy akustyczne robione szybką metodąod ręki.

W dzisiejszych czasach mapy akustyczne są wykonywane w większości przypadków, co wynika z przepisów w zakresie różnorodnego prawa, które weszły w życie rok temu.

Zmiany te powiązane są ze systematycznie wzrastającym poziomem hałasu, który niestety jest nieodłącznym elementem postępu technologicznego, który dokonuje się na świecie. Wyróżniamy zasadniczo trzy rodzaje hałasu: komunalny, komunikacyjny i przemysłowy.

Ministerstwo środowiska oraz ministerstwo zdrowia w zgodzie z aktualnymi w Unii Europejskiej przepisami, określiły gruntownie dopuszczalny poziom natężenia hałasu w miejscach pracy, w terach zabudowanych, w budynkach mieszkalnych, w centrach miast, a nawet w parkach, czy na przedmieściach.

Te dwa ostatnie są najbardziej niebezpieczne, gdyż mogą bardzo negatywnie wpływać na zdrowie i dobre samopoczucie osób. Okazuje się bowiem, że nadmierny hałas przyczynia się nie tylko do problemów ze słuchem, niemniej jednak również do rozwijania się chorób cywilizacyjnych takich jak migreny, stres, brak koncentracji. Niemożność skupienia się na własnych myślach jest powodem frustracji, a hałas bezpośrednio przyczynia się do takiego stanu rzeczy. Dlatego także powstaje coraz więcej korporacji zajmujących się wykonywaniem pomiarów hałasu. Do przeprowadzenia takich badań potrzebne są odpowiednie, nieodporne urządzenia pomiarowe , a dodatkowo ekipy, które posiadają uprawnienia i umiejętności do wykonywania tego rodzaju pomiarów.

W wielu sytuacjach takie pomiary hałasu organizowane są w dużych aglomeracjach miejskich, gdzie natężenie hałasu komunikacyjnego częstokroć przekracza dopuszczalne normy. Wtedy konieczne jest wprowadzenie konwersji, czy to w infrastrukturze miejskiej, czy w ograniczeniach ruchu samochodów ciężarowych. W dużych aglomeracjach tworzy się specjalne strefy, jak np w Krakowie czy w Warszawie, do których dostęp posiadają wyłącznie mieszkańcy czy dostawcy sklepów. Duże natężenie ruchu w takich miejscach wpływa destrukcyjnie nie tylko na zdrowie ludzi, niemniej jednak też na stan zabytków na terenie starych miast, czy na środowisko naturalne.

Tags: , , ,

Comments are closed.